28 خرداد 1396, 11:23
طرح دانشجو معلم قرآن‌کریم که با هدف بهره‌گیری حداکثری از منابع و استعدادهای دانشگاهی برای تقویت توان آموزشی قرآن‌کریم اجرا می‌شود، در پنجمین دوره خود در دانشگاه علوم قرآن و حدیث شهرری میزبان بانوان دانشجوی علاقه‌مند به یادگیری قرآن کریم است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور که سازماندهی برنامه‌ها و فعالیت‌های قرآنی را به منظور پاسخگویی به نیازهای دینی جوانان و دانشجویان و دانشگاهیان در دستور کار قرار داده است طرح «دانشجو معلم قرآن‌کریم» را در دست اجرا دارد که اکنون پنجمین مرحله آن به صورت اختصاصی ویژه خواهران در دانشگاه علوم قرآن و حدیث شهر ری در حال برگزاری است.

زینب صفری، نماینده کانون قرآن و عترت دانشگاه قرآن و حدیث شهرری، در گفت‌وگو با ایکنا گفت: این دوره، پنجمین نوبت اجرای طرح دانشجو معلم قرآن‌کریم است و هم‌زمان یک دوره در دانشگاه ادیان نیز برگزار می‌شود.

صفری گفت: نوبت نخست این طرح که در تابستان برگزار شد با مشکلاتی همراه بود که با مساعدت‌های کانون قرآن و حدیث برطرف شد و این دوره با استقبال بسیاری از دانشجویان همراه شد که از حدود ۳۷ متقاضی با برگزاری مصاحبه، ۲۸ نفر انتخاب شدند.

وی در تشریح تفاوت‌های این دوره با دوره قبلی بیان کرد: در دوره قبل شرکت‌کنندگان برای ثبت نام با ضبط صدا و ارسال آن به استادان موفق به شرکت در این کلاس‌ها می‌شدند. اما تفاوت این دوره با دوره قبلی در این است که دانشجویان برای موفقیت به مصاحبه حضوری دعوت شدند و سنجش توان علمی آنان برای تدریس مورد ارزیابی قرار گرفت.

صفری با بیان اینکه اطلاع رسانی از طریق پیام‌کوتاه، پخش تراکت و نصب بنر در دانشگاه انجام گرفته است، گفت: با بررسی و نیازسنجی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌ایم که باید دوره‌های تدبر در قرآن کریم هم برگزار شود و دانشجویان، روش تفسیر و بیان شأن نزول قران را فرا بگیرند تا قادر باشند بعد از اتمام دوره معلومات خود را به سایر دانشجویان منتقل کنند و مدرس تدبر در قرآن در مجموعه‌های دانشجویی باشند.

وی ضمن اشاره به این نکته که سخت‌گیری‌هایی موجود با سطح کلاس تناسب داشت، عنوان کرد: در این دوره‌ها استفاده از گروه‌بندی دارای اهمیت زیادی است و شرکت‌کنندگان با تقسیم شدن به گروه‌های پنج نفره  با انتخاب سرگروه‌ها که از نظر علمی و قرائت دارای توانایی بیشتری هستند انتخاب شدند که وجود همین برنامه باعث رفع ایرادهای موجود بوده است.

در ادامه، نماینده کانون قرآن و عترت دانشگاه قران و حدیث بیان کرد: از شرکت‌کنندگان بعد از اتمام این دوره‌ها خواسته می‌شود طبق تعهدی که برای تدریس کردن دارند در تمام مناطق و اماکنی که نیاز به تدریس در آنها احساس می‌شود حضور داشته باشند. هم‌چنین در مورد قرائت دانشجویان شرکت‌کننده نیز شکل قرائت به صورت انتخابی از سوی دانشجویان است و اساتید برای قرائت نظرشان بیشتر بر «تحقیق» خواندن است نه ترتیل خوانی، چراکه در این صورت تمام توجه شخص قرائت کننده به محتوا و جایگاه آیه شریفه جلب می‌شود؛ ولی در تحقیق توجه جدی به این موارد صورت نمی‌پذیرد و بیشتر به تقلید صوت منجر می‌شود.

در ادامه هانیه ساعی دانشجوی رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از حاضران این دوره اظهار کرد: نحوه آشنایی من با این طرح از طریق تبلیغات گسترده در سطح دانشگاه بوده است. لذا  شرکت من در این کلاس باعث تقویت بیشتر و فراگیری روش تدریس گردید که مفید به فایده است. با این دوره ها از طریق اطلاع رسانی در دانشگاه و نصب بنر آشنا شدم  و برای ورود به دوره های تربیت معلم قرآن کریم با انجام امتحان و مصاحبه موفق به ورود به این دوره شدم

ساعی همچنین از کیفیت و توانایی بالای اساتید تدریس کننده قدردانی نمود و یادآور شد که از درس روش تحقیق، تدبر یکی از نیازهای اساسی دانشجویان است که لازمه فردی است که می‌خواهد در آینده تدریس کند.

در ادامه بهناز احمدی استاد درس روخوانی و روان خوانی اظهار کرد: تدبر در قرآن در این دوره نسبت به دوره‌های قبل پیشرفت قابل توجهی داشته است که ضمن توانمند شدن و یادگیری دروس قرآنی از توانایی تدریس این دروس به افراد علاقه‌مند به خصوص قشر جوان که نیاز به آشنایی با روخوانی و روان خوانی را دارند حاکی است.

وی هم چنین با بیان اینکه برای دانشجویان این دوره بیشتر بر روی سبک ندریس عملی تکیه کرده‌ایم از روش‌های کلاس داری در این دوره‌ها خبر داد

وی در پایان یادآور شد: هدف از برگزاری این دوره‌ها دغدغه‌های قرآن‌پژوهی در میان قشر جوانان می‌باشد. در این دوره بر خلاف روش‌های آموزشی که بیشتر باعث خسته شدن و عدم علاقه به یادگیری می‌شود؛ روش‌های نوین یادگیری قرآن که به دانشجویان آموخته می‌شود باعث جذب قشر نوجوان علاقه مند به قرآن‌کریم می‌گردد.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد