درباره دانشجو معلم

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم ):

يا بُنَىَّ لاتَغفُل عَن قِراءَةِ  القُرآنِ فَاِنَّ القُرآنَ  يُحيِى القَلبَ  وَ يَنهى عَنِ الفَحشاءِ وَالمُنكَرِ وَالبَغىِ؛

فرزندم از خواندن قرآن غافل مباش، زيرا كه قرآن دل را زنده مى كند و از فحشاء و زشتى و ستم باز مى دارد.


مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي):
«در کشوری که بر اساس اسلام اداره می شود همه مردم باید قادر به خواندن درست قرآن کریم باشند.»


قرآن چشمه جوشان فیض خداست و به بیان حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه، سرچشمه بهار دل‌ها و صیقل قلوب در قرآن مجید است. آری! همه در پرتو هدایت آن با الگوبرداری از عترت پیامبر اکرم(ص) از ظلمات پراکندگی، اختلاف، نزاع و کشمکش رهایی می‌یابند و به سرچشمه نور که همان برادری و اخوت اسلامی است، بازمی‌گردند و از هدایت‌های آن به‌سوی علم، دانش، پیشرفت و تعالی بهره می‌گیرند. آشنایی جوانان و نوجوانان با این کتاب بزرگ آن‌ها را در برابر تهاجم فرهنگی دشمن و تلاش او برای تخریب مبانی اعتقادی و اخلاقی آنان حفظ می کند.

جوانان با آشنایی با قرآن و تعلیمات حیات‌بخش اسلام، راه سعادت و خوشبختی را می‌پیمایند و می‌توانند در آینده افرادی دانشمند، پیشگام، پاک مؤمن و پر‌تلاش باشند و به کشور خود کمک کنند تا آینده کشور به دست باکفایتشان ساخته ‌شود.

مقام معظم رهبری در دیدار با جهادگران به انجام کار گزین در این نهاد  که از آن به مولود مبارک انقلاب یاد کردند تأکبد داشتند. ایشان در این دیدار با اشاره به ترکیب جهاد و دانشگاه در نام این مرکز تأکید کردند: «جهاد دانشگاهی یعنی جهاد و مبارزه هدفمند، هوشمندانه، عاقلانه و دشمن‌شکن در مسیر آرمان‌ها؛ آن هم در برترین و والاترین سطوح یعنی علم و دانشگاه. یعنیکاری که هم باید درآن جهاد باشد، هم باید متناسب با دانشگاه باشد ».

ازاین‌رو با توجه به فرمایشات معظم له تقویت و توسعه برنامه های دانشگاه‌ها و آشنایی جوانان دانشجو با قرآن مجید و معارف دینی  یکی از دغدغه‌هاي مدیران فرهنگی علاقه‌مند به تحکیم مبانی اسلامی در جامعه جوان دانشگاهی  قرار گرفت .

سازمان  قرآنی دانشگاهیان کشور نیز به‌عنوان منادی و پرچم‌دار برگزاری برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی و فرهنگی حوزه قرآن در دانشگاه‌ها، بر آن شد تا طرح «تربیت دانشجو مربی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم» را با هدف گسترش آموزه های دینی و معرفتی  با جذب حداکثری دانشجویان از همه قشرها (خصوصاً قشر خاکستری) برگزار نماید.
    با اجرای این طرح تعدادی از دانشجویان مستعد و علاقه‌مند، پس از شرکت در کارگاه‌ها و دوره های آموزشی، آماده تعلیم به دیگر دانشجویان می شوند. ( انتقال مفاهیم و آموزه های قرآن از دانشجو به دانشجو ) .

اهداف کلی طرح :

-تربیت مربی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم
-حرکت به سمت تحقق منشور توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان بالاترین سند فعالیت‌های قرآنی کشور؛
-شناسایی استعدادهای بالقوه قرآنی در سطح کشور در جهت گسترش و توسعه معرفت قرآنی در میان دانشجویان؛

اهداف جزئی:
 -مخاطبان ‌طرح می توانند كلمات و آيات قرآن كريم پشت سرهم و به صورت نسبتاً روان با رعايت تلفظ نسبي حروف و نحوه وقف بر آخر عبارات قرآني قرائت نمايند.
-قرائت صحيح حمد و سوره و اذكار نماز از نظر اعراب و تلفظ حروف.
 
اهداف رفتاری:
1- بتواند کلاس درس را مدیریت کند.
 2- بتواند راهبردهای تدریس را در کلاس درس بکار بندد.
 3-آموزه ها و احکام موجود در آیات قرآن را تشخیص دهد .
 4- بتواند اخلاق قرآنی را در حین تدریس و کلاسداری خود به کار بندد.
 
مخاطبان طرح :
-کلیه دانشجویان علاقمند (ترجیحا دانشجویان دوره کارشناسی ترم 1 تا 4 ، کارشناسی ارشد ترم 1 و دکتری ترم 1 ) و (رنج سنی 18-35 سال)

شرط ورود به دوره:
-دانشجویانی که حداقل مسلط به تجوید مقدماتی قرآن باشند. (در غیر اینصورت می بایست در دوره فصیح خوانی شرکت نماید)
-دارا بودن فن بیان  و روحیه مربیگری( برای شرکت در دوره تربیت مربی) از الزامات می باشد.
-آشنایی مقدماتی با آموزش مفاهیم قرآن کریم
-اشتغال به تحصیل

حسن شرکت در طرح دانشجو معلم قرآن کریم :

-بهره‌مندی از حضور اساتید برجسته قرآنی و علمی؛
-بهره‌مندی ازمزایای کار دانشجویی؛
-ایجاد زمینه‌های شغلی در مراکز قرآنی؛
-دریافت گواهینامه پایان دوره از معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی
-طی توافق نامه بعمل آمده از سوی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با معاونت فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان؛ در صورتی که فراگیران بعد از اتمام دوره با توجه به معیارهای سازمان اقدام به برگزاری دوره آموزش روخوانی و روانخوانی در خوابگاهها و دانشکده ها نمایند در قالب کار دانشجویی مورد حمایت مالی قرارمی­گیرند.

جدول محتوای آموزشی (عناوین درس، ساعت آموزشی)
محور آموزشی

عنوان درس

مدرس دوره

میزان ساعت آموزشی

نوع آزمون

حدنصاب قبولی

روشها و فنون تدریس

داوود تک فلاح

26

کتبی+ شفاهی

         16       

فصیح خوانی

مدرس پشتیبان دوره

24

کتبی و شفاهی

16

ترجمه و مفاهیم قرآن کریم

حجت الاسلام علی رجبی

20

کتبی

16

قرآن و زندگی

حجت الاسلام علی سرلک

15

کتبی

16

آشنایی با علوم قرآن

حجت الاسلام حسین جوان آراسته

15

کتبی

16

اخلاق معلمی قرآن20

-

-

جمع120 ساعت

منابع آموزشی

ردیف

نام کتاب

نویسنده

*توضیحات

1

کاربرد مهارتهای تدریس و روانشناسی در آموزش
انگیزش و راهبردهای تدریس

داود تک فلاح

-

2

درسنامه فهم زبان قرآن

گروه تدوین متون درسی آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم

مرکز بین المللی ترجمه و نشر آفاق -99
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->

3

درسنامه علوم قرآنی

حسین جوان آراسته

سطح 1

4

سبک زندگی قرآنی

-

-


نکات مهم قابل ذکر :

1-  زمان ثبت نام : -
2-  تاریخ اجرا: از -
3- مدت زمان دوره: این دوره به مدت 120ساعت می باشد. (3 ماه)
4- کلاس فصیح خوانی به صورت آنلاین  توسط مدرسین پشتیبان برگزار می گردد.
5- سرفصل های دوره به جز فصیح خوانی به صورت ترکیبی (آفلاین و آنلاین) در سامانه آموزشی امجد (معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی ) برگزار می گردد، (جلسات به صورت آنلاین با حضور اساتید  در سامانه می باشد که مدرسین  پاسخگوی سوالات دانشجویان خواهند بود.
6- چنانچه فراگیران در طول دوره بیش از حد مجاز (3 جلسه) غیبت داشته باشند از دوره حذف خواهند شد.
7- تشکیل گروه ترجیحاً در پیام رسان ایتا جهت تبادل نظر و پاسخگویی به سوالات در طول دوره  
8- هرینه دوره مبلغ -  ریال می باشد که می بایست هنگام ثبت نام، از طریق لینک ثبت نامی اعلام شده واریز گردد.
9- یوزر نیم و پسورد به دانشجویان شرکت کننده در دوره از طریق سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ارائه میشود تا بتوانند در کلاسها و  آزمون آنلاین شرکت کنند.
10- افراد شرکت کننده می بایست بعد از گذراندن هرسرفصل در آزمون آنلاینی که از طرف سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار میشود شرکت نمایند.
11- بعد از آزمون آنلاین چنانچه در صورت عدم حدنصاب نمره در هر درس و برگزاری آزمون مجدد آن می بایست به ازای هر درس مبلغ 300.000 ریال جهت آزمون مجدد واریز گردد.
12- نمره قبولی برای متقاضیان دوره در هر درس16 می باشد.
13- بعد از اتمام دوره، مجوز تدریس برای افراد بعد از انجام اعتبار سنجی و مصاحبه صادر خواهد شد ، لذا تنها اخذ نمره جهت شروع تدریس ملاک نمی باشد.
14-  فراگیری که نمره حد نصاب دوره را کسب ننماید گواهی صادر نخواهد شد و چنانچه نتواند در آزمون شرکت نماید هیچ گونه مدرکی ارائه نخواهد شد.
15- جهت  تعیین سطح قرائت و فنون تدریس فراگیران دوره، هر 6 ماه آزمون اعتبارسنجی توسط سازمان قرآنی دانشگاهیان برگزارخواهدشد.
16-   کسانی که موفق به مجوز تدریس در دوره دانشجومعلم قرآن کریم شده اند و در ازمون اعتبار سنجی نیز امتیازات لازم را کسب نموده اند می بایست به عنوان ارائه گزارش کار،   در خوابگاهها، کانون های قرآن وعترت دانشگاهها، اردوهای جهادی و... در راستای طرح نهضت قرآن آموزی حداقل به 40 نفر روخوانی و روانخوانی را آموزش  دهند و گزارش کار خود را به سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ارسال نمایند . بعد از انجام این دوره مدرک آموزشی قرآن آموزان صادر خواهد شد.
17-جهت تعیین سطح قرائت و فنون تدریس فراگیران دوره، هر 6 ماه آزمون اعتبارسنجی برگزار خواهد شد.
*نکته مهم:با توجه به اهمیت برگزاری استاندارد دوره دانشجو معلم قرآن کریم و همکاری با سازمان/ واحدهای استانی، سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با برگزاری و راهبری بخش اعظم این دوره به صورت مجازی یاری رسان همکاران استانی این طرح خواهد بود.
در همین راستا سازمان/واحدهای منتخب جهت برگزاری این دوره می بایست با تبلیغ گسترده در دانشگاه های سراسر استان نسبت اطلاع رسانی و ثبت نام حداقل40دانشجو اقدام نمایند. هزینه این دوره برای دانشجویان مخاطب طرح های هماهنگ رایگان بوده و سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور فقط هزینه منابع مکتوب را دریافت خواهد نمود. در این دوره بخش روش¬ها و فنون تدریس به صورت حضوری و باحضور استاد داوود تک فلاح توسط واحدهای مجری برگزار خواهد شد.

تلفن دبیرخانه :
 02167612351 -02167612916

پایگاه اینترنتی : www.isqa.ir
   
گزارش تصویری